NOVÉ ODRŮDY MERUNĚK VYŠLECHTĚNÉ VE VŠÚO HOLOVOUSY

V České republice zabírají meruňkové sady minoritní část zemědělské půdy, v porovnání s ostatními peckovinami, jako jsou slivoně, třešně či višně, a jejich plocha mírně klesá. I přesto má u nás pěstování meruněk dlouhou tradici.

Na tuto tradici navazuje i šlechtitelský program ve VŠÚO Holovousy, kde probíhá šlechtění meruněk již od 70. let a je zaměřeno na vytváření nových odrůd vhodných do hlavních a především i do okrajových oblastí pěstování tohoto ovocného druhu. V rámci šlechtitelského programu jsou vybírány nové genotypy meruněk, které se vyznačují svou vysokou odolností proti biotickým a abiotickým faktorům prostředí, zejména odolností vůči viru šarky či sníženou náchylností poškození květů pozdními jarními mrazy. Dalším žádoucím znakem při výběru nových genotypů je také samosprašnost. Prvními registrovanými odrůdami meruněk ve VŠÚO Holovousy byly ´Kompakta´ a ´Darina´. V roce 2021 byly registrovány další tři nové odrůdy ´Etela´, ´Telma´ a ´Odeta´.

 

Více ZDE (s http://www.rostlinyprobudoucnost.eu/ctprb/novinky/zajimavosti/210-nove-odrudy-merunek-vyslechtene-ve-vsuo-holovousy.html)


Vytisknout