Iniciativa "Zdravé vody a zdravý život", která se konala 15. října 2024 na Burgas Free University (BFU) v Burgasu v Bulharsku
Mezinárodní konference s názvem „Od pramene Dunaje k Černému moři – zdravé vody a zdravý život“, která se konala 15. října 2024 na Burgas Free University (BFU) v Burgasu v Bulharsku, hostila panelovou diskusi, která se týkala toho, jak zvýšit odolnost v Dunaj a Černé moře. Tato poutavá diskuse svedla dohromady různorodou skupinu odborníků, aby se zabývali klíčovými výzvami a strategiemi pro budování odolného ekosystému řeky Dunaje a Černého moře.
Zasedání, které moderovala Florence Ranson, vystupovali prominentní řečníci z vládních institucí, mezinárodních organizací a iniciativ mládeže, z nichž každý nabídl své jedinečné vhledy do vodního hospodářství, rozvoje politik a udržitelných postupů. Julian Popov, poradce na bulharském ministerstvu životního prostředí a vody, zdůraznil potřebu uvažovat v perspektivě oceánské ekonomiky, která zdůrazňuje ekonomické, environmentální a sociální výhody. Boyan Zhekov, národní koordinátor pro Bulharsko pro program Horizon Europe na ministerstvu školství a vědy, zdůraznil význam širšího zapojení obcí a regionů pro podporu podnikání a přivedení soukromých peněz. Márton Pesel, zastupující strategii EU pro Podunají z maďarského generálního ředitelství pro vodní hospodářství (připojil se online), zdůraznil perspektivu povodí zaměřenou na potřebu přeshraniční spolupráce. Zdůraznil maďarské iniciativy zdůrazňující, že integrovaný management povodí je nezbytný pro dosažení odolnosti, zvláště když země čelí rostoucím problémům s vodou souvisejícími s klimatem. Baris Salihoglu, zastupující Černomořský strategický výzkum a inovační agendu a Společnou námořní agendu Černomořské národní centrum z Türkiye, zdůraznil propojenost černomořského regionu a vyzval k větším akceleračním programům. Birgit Vogel, výkonná tajemnice Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (účastnící se online), se zamyslela nad tím, že se země Dunaje spojují a že je třeba zlepšit koordinaci a spolupráci. Margherita Cappelletto, zastupující partnerství pro udržitelnou modrou ekonomiku na italském ministerstvu univerzit a výzkumu (připojila se online), zdůraznila závazek Itálie podporovat modrou ekonomiku v oblasti Černého moře. Barna Kovacs, generální tajemník Iniciativy BIOEAST při Stálém zastoupení Maďarska při EU, vyjádřila potřebu zapojit tvůrce politik do diskuse a uvedl iniciativu BIOEAST a její tematické pracovní skupiny jako příklad spolupráce mezi politikami a odborníky. Gabriela Radková, členka Dunajské rady mládeže, přinesla nový pohled tím, že zdůraznila důležitost zapojení mládeže do utváření budoucnosti regionů Podunají a Černého moře a zasadila se o více příležitostí k zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů.
Barna Kovács uzavřel diskuzi: "Diskuse odrážela potřeba širšího zapojení tvůrců národních i regionálních politik. Četnost povodní a sucha, ke kterým dochází nejen v povodí Dunaje, nám ukazuje jasné poselství - přestaňte myslet v silech, sladkovodní otázky musí být posuzovány v širší perspektivě s půdou, klimatem a zemědělstvím v širším měřítku."
Iniciativa BIEOAST znovu potvrdila svůj závazek pokročit v programu sladkovodního výzkumu a inovací pro maják na Dunaji a Černém moři. Iniciativa pomohla stanovit prioritu konference na vysoké úrovni konané v rámci českého předsednictví EU. Potřeba komplexních a integrovaných přístupů, zdůrazňovaná v Praze, je stále naléhavější. Priority výzkumu souvisejícího se sladkovodní vodou jsou dále diskutovány, podporovány a podporovány v Manifestu zúčastněných stran, mimo jiné se nyní v rámci tematické pracovní skupiny BIOEAST pro sladkovodní bioekonomii vyvíjí nový holistický přístup, v souladu s tím bude „spojení voda-půda-klima“ představena na nadcházející akci na vysoké úrovni ve dnech 4.–6. prosince v Budapešti, která se konala v rámci maďarského předsednictví EU.